سیمای لــــر

رها بویراحمدی سرو

دانلود آواز سرو seru با صدای رها بویر احمدی

 

 

شعر: حسن_بهرامی
عود: میرزا_مسعود_موسوی
تار: سجاد_کرمی

درباره سرو:

سِرو(seru) یکی از گونه‌های رایجِ شعرِ فولکِ کهنِ کهگیلویه_و_بویراحمد است که مانندِ گونه‌های یاریار(شروه، کوگَرو، پی‌کتَلی) و دی‌بلال(بیت) در قالبِ تک‌بیت شکل می‌گیرد. تفاوتِ اصلیِ سِرو(seru) با یاریار و دی‌بلال که وزنِ #عروضی_هجایی دارند، در وزنِ کاملا عروضیِ آن است. سِرو(seru) در ایلاتِ بویراحمدِ سردسیر، بویراحمد گرمسیر، باشت و باوی و چرام به آوازی اطلاق می‌شود که در جشن‌ِ عروسی می‌خوانند. شیوه‌ی اجرای این آواز به گونه‌ای است که مصراعی از آن را مردی به آواز می‌خوانَد و زنی مصراعِ دیگر را به آواز جواب می‌دهد(مصراعی از آن را زنی به آواز می‌خوانَد و مردی مصراعِ دیگر را به آواز جواب می‌دهد) و زنانِ دیگر کِل می‌کشند.
در ایلاتِ #طیبی و بهمئیِ سردسیر و گرمسیر و بختیاری به دلایلی ناشناخته سِرو(seru) همان یاریار(شروه، گوگَرو، پی‌کتَلی) است که در سوگواری‌ها به آوازی تلخ و سوزناک خوانده می‌شود.
ناگفته نمانَد که زنانِ ایلاتِ بویراحمدِ سردسیر، بویراحمدِ گرمسیر، باشت و باوی و چرام در رثای جوانانِ ایل‌شان نیز گاهی سِرو(seru) می‌خوانند و کِل و شیون به هم می‌پیچد تا روایتِ مرگ و ناکامی را به تصویر بکشند.
اگر چه در این سال‌های بی‌سر و ته سِرو(seru) نیز مانندِ دیگر آیین‌های بومی به چنگِ گردبادِ فراموشی افتاده است اما در این اثر مجالی یافته‌ایم تا با صدای زلالِ رها بویراحمدی گوشه‌ای از آواهای نوستالژیکِ قومِ لُر به‌ویزه  لُر جنوبی را با نگاهی  زن‌مدارانه فریاد بزنیم.

  • ۰۱

    فایل صوتی | mp3 file

    اهنگ سرو | music seru رها بویر احمدی | raha boyerahmadi